Haber Detayı

Title

Haberler

Birçok Lüks Araç Sahte Jantla Donatılmış Durumda

Birçok Lüks Araç Sahte Jantla Donatılmış Durumda

Premium segmentteki araçlarda en önemli unsurlardan birisi şüphesiz donanım listesi oluyor. İkinci el değerini artıran ve görünümü değiştiren büyük çaplı alüminyum alaşımlı jantlar, lüks otomobillerin albenisi artırsa da, Aşin Otomobil, birçok ikinci el aracın Uzakdoğu menşeili sahte jantlarla donatıldığı konusunda uyarıyor. Fiyatları 30 bin TL ile 100 bin TL arasında değişen OEM jantlar yerine 10-15 bin TL değerindeki taklit jantlarla donatılan bu araçlar, trafikte can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor. Konuyla ilgili olarak Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem "Donanıma uygun olmayan, üreticinin önerdiği ebatlardan daha büyük janta sahip lüks araçlara şüpheyle yaklaşılmasında fayda var. Hiçbir testten geçmeyen sahte jantlar, herhangi bir çukurda veya kasiste kolayca kırılarak aracın yol tutuşunu kaybetmesine, dolayısıyla çok tehlikeli sonuçları olabilecek kazalara yol açabiliyor." açıklamasında bulunuyor.  

Premium araçlara servis hizmeti veren Aşin Otomobil, lüks otomobillerdeki jant seçimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Birçok araç sahibinin, daha sportif bir görünüm için 18-19-20-21 inçlik jant seçimleri yaptığı, fakat maliyet kaygısı sebebiyle ucuz alternatifleri olan sahte jantları tercih ettiğine dikkat çekilirken, araç alım satımıyla uğraşanların da daha yüksek fiyat etiketiyle aracı satışa çıkarmak adına bu yolu tercih ettiği belirtiliyor. 

Piyasa fiyatı 30 bin TL ile 100 bin TL arasında değişen büyük ebatlı OEM lüks araç jantları, güvenlik standartlarını karşılarken, 10-15 bin TL'ye satılan "replika" jantlar, üreticilerin orijinal jant tasarımlarını kopyalayarak Uzakdoğu ülkelerinde düşük teknolojiyle üretiliyor. Hafiflik için yüksek teknoloji ve teknikle üretilen OEM jantlar, otomobillerin yol tutuş kabiliyetini ve konfor seviyesini artırırken, sahte jantlar ağırlıkları ve yanlış alaşım kullanımı sebebiyle konfor ve yol tutuş seviyesini düşürüyor.

Modele ve donanıma uygun orijinal jant tercih edin

İkinci el premium segment araç satın almayı düşünenlerin, ruhsatta belirtilen donanımla dış görünümün eşlenip eşlenmediğine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem "Özellikle ülkemizde daha albenili bir görünüm ve daha pahalı fiyat etiketi için, standart donanımlı A3, A4, 1-3-5 Serisi, A-C-E Serisi gibi otomobiller, el yordamıyla S-Line, M Paket, AMG Paket'e dönüştürülüyor. Üreticinin önerdiği ebattan daha büyük bir jant kullanılmışsa, jantların sahte olup olmadığına tüketiciler dikkat etmeli. Yine büyük jantlar, ülkemiz yol koşulları sebebiyle kolayca kırılıp eğilebileceği için geçmişte kaynak yapılıp yapılmadığı kontrol edilmeli. Araç ticareti yapan bazı dolandırıcılar, orijinal jantları yüksek fiyatlarla elden çıkarıp, yerine sahte jant koyup araçları satışa çıkarabiliyor. Hiçbir testten geçmeyen sahte jantlar, herhangi bir çukurda veya kasiste kolayca kırılarak aracın yol tutuşunu kaybetmesine, dolayısıyla çok tehlikeli sonuçları olabilecek kazalara yol açabiliyor. Bu tür kazaların yüzlerce örneği mevcut. Yüksek mühendislik ürünü lüks araçlara yakışacak, OEM jantlar tercih etmeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz." dedi.